[O Indiach słów kilka] cz.1 - trochę podstawowych informacji

W tym wpisie chciałabym podać trochę informacji na temat Indii. Może to będzie troszkę sucha, encyklopedyczna wiedza, ale warto sobie pewnie rzeczy uświadomić na początku swojego odkrywania tego kraju. Dziś przybliżę tylko kilka faktów, żeby nie zanudzać. Robię to też dla siebie, żeby pewne rzeczy sobie przypomnieć i usystematyzować, a za duża dawka informacji naraz może się nie przyjąć 😁 Tak jak pisałam w moim wstępie do blogowania, miałam dość długą przerwę w realizowaniu swojego zainteresowania, dlatego chyba jest mi potrzebny taki powrót do początków. Wierzę, że nie tylko ja na tym skorzystam 😄 Dzisiejszy post jest już 10 na moim blogu, a takiego wpisu jeszcze nie było. Skoro więc wybiła tutaj taka ładna, okrągła liczba to tym bardziej postanowiłam to nadrobić.


Indie są 7. krajem świata pod względem powierzchni (3 287 590 km² - dla porównania jest to mniej więcej dziesięciokrotna powierzchnia Polski) oraz 2. pod względem liczby ludności po Chinach (1 296 384 042 osób – a to już prawie 35 razy więcej niż w Polsce). Wyobraźcie sobie jak to wpływa na gęstość zaludnienia - u nas jest to 123 osób na km2, a w Indiach aż 407! Indie są też uważane za najludniejszy demokratyczny kraj świata.

Indie są położone w Azji Południowej na Półwyspie Indyjskim. Od północy ograniczone są masywem Himalajów, od wschodu Zatoką Bengalską, a od zachodu Morzem Arabskim. Jeśli chodzi o granice to Indie mają 6, a właściwie 7 sąsiadów:

  • Pakistan
  • Chiny
  • Nepal
  • Bhutan
  • Mjanma (powszechniej znana jako Birma)
  • Bangladesz
  • Sri Lanka (ta granica nie jest taka oczywista, bowiem jest to granica wód terytorialnych)

W związku z tym, że Indie są naprawdę dużym państwem, kształtowanym historycznie nierównomiernie, są naprawdę mocno zróżnicowane na wielu płaszczyznach. Administracyjnie Indie dzielą się na 28 stanów, 7 terytoriów związkowych i 1 terytorium stołeczne. W drugim rzędzie dzielą się na 591 dystryktów. W praktyce jest to podział służący przede wszystkim administracji, ponieważ Indie są podzielone również na innych płaszczyznach.

Jedną z kategorii różnicujących społeczeństwo w Indiach jest język. Oglądając filmy bollywood miałam kiedyś wrażenie, że wszyscy mieszkańcy Indii posługują się językiem hindi. Cytując klasyka - Nic bardziej mylnego! Hindi jest rzeczywiście w przewadze, ale nie jest to nawet połowa społeczeństwa indyjskiego. Nawiasem mówiąc obok bollywood współistnieją tam przecież również inne odmiany kina indyjskiego (Tollywood, Kollywood, Pollywood, itd.) i różnią się one przede wszystkim właśnie językiem jakim posługują się aktorzy. No ale nie byłam tego kiedyś świadoma… Wracając do tematu, struktura językowa Indii kształtuje się następująco:

Przy okazji języków, warto wspomnieć że język angielski jest jednym z języków urzędowych w Indiach. Często ludzie zastanawiają się dlaczego w filmach bollywood tak często aktorzy wplatają angielskie zwroty. Jest to następstwo faktu, że Indie przez wiele lat były brytyjską kolonią, co miało odbicie w kulturze i języku właśnie. Wielu wykształconych ludzi biegle posługuje się językiem angielskim, istnieje też wiele angielskich słów i zwrotów używanych powszechnie nawet przez prostych ludzi ze względu na to, że w językach miejscowych po prostu nie mają odpowiedników. Języki w Indiach to temat rzeka… 😊

Równie ciekawym i zawiłym tematem jest religia. W Indiach współistnieją ze sobą chyba wszystkie możliwe religie świata, chociaż z zasady Indie są państwem świeckim. Takie też było główne założenie w momencie, kiedy Indie odzyskiwały niepodległość w 1947 roku. Nie do końca to się udało (oj na początku było bardzo gorąco między hindusami, a muzułmanami; a i sikhowie ostro namieszali…), bo wciąż zdarza się że na tej płaszczyźnie tam wrze. Dane z 2011 pokazują to zróżnicowanie następująco:

Zdecydowanie najbardziej wybija się hinduizm. Tak naprawdę istnieje wiele jego wersji i wszystkie one są brane pod uwagę razem. Zasadniczo, jest to religia politeistyczna. Punktem wspólnym wszystkich odłamów są:

1.     Szacunek dla Wed (świętych ksiąg)

2.     Wiara w reinkarnację

3.     Wiara w karmę (zwane też prawem akcji i reakcji)

4.     Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.


Myślę, że to wystarczająca porcja faktów na raz. Przewiduję ok. 4-5 podobnych postów z ogólnymi informacjami na temat Indii. Później pewnie niektóre tematy będę też ogarniać bardziej szczegółowo. Dajcie znać czy taka koncepcja się Wam podoba. Hmmm… O ile w ogóle tam jesteście 😄😄😄


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka memów na poprawę humoru

Sushant Singh Rajput nie żyje

„Love Aaj Kal” x 2